Vánoční betlémy

Tradice jesliček    České papírové betlémy    Zahraniční papírové betlémy    Autoři papírových betlémů    Kostelní betlémy    Venkovní betlémy    Z výstav betlémů  


Zpět

Křížová cesta Käppele (Würzburg)

Německo: - Würzburg

WWW:

Barokní poutní kostel Navštívení Panny Marie je rokokový klenot a působí na Nikolausbergu jako křehký protějšek mohutné pevnosti na protějším náměstí Marienberg. Kostel tvoří harmonický celek s okolní krajinou. Exteriér kostela je charakterizován křehkou fasádou dvojité věže a nápadnou střešní krajinou z kopulí, štítových střech a krytů věží. Dvě úzké cibulovité věže Käppele mají výšku věže 34 metrů, kupole centrální budovy je vysoká 25 metrů. Poutní kostel se v zásadě skládá ze dvou částí budovy: centrální budovy s dvojitou fasádou věže (Neumannbau), která byla postavena podle plánů Balthasara Neumanna, a kaple milosrdenství, která byla výškově upravena na místo, kde bývala malá kaple. Obě části kostela byly vzájemně harmonicky propojeny, takže jediným rozdílem je dnes design interiéru. Na jih se zázračná procházka spojuje s kaplí milosrdenství. Ve dvou věžích jsou celkem čtyři zvonky s rytmy f 'g' a 'c' '. Další dva zvony jsou umístěny ve střešním poutku nad kaplí milosrdenství. Käppele je populární název poutního kostela Navštívení Panny Marie na Nikolausbergu ve Würzburgu.
Podle plánů Balthasara Neumanna byl poutní kostel se dvěma osmihrannými fasádními věžemi postaven před starou kaplí milosti v letech 1748 až 1750. Pravděpodobně se řídil klenutým obrysem opatství Haug, dokončeným Antoniem Petrinim v roce 1691, při navrhování exteriéru. Bývalá malá dřevěná kaple byla způsobena svatyně, 1640 z hlavního Fischer ve své vinici v průběhu Třicetiletá válka byla postavena. Svatyně obsahovala reprezentaci bolestivé matky s mrtvým Ježíšem na klíně. První malá kaple byla postavena kolem roku 1653 a byla neustále rozšiřována. Tato kaple milosrdenství byla integrována do nového poutního kostela v letech 1778 až 1781. Vysvěcení kostela se uskutečnil až 1824 biskup Adam Friedrich velkým do Trockau.
Na konci druhé světové války byla kaple před zničením dvakrát ušetřena. Během bombového útoku na Würzburg 16. března 1945 byl kostel zasažen půl tuctem bomb s fosforem, ohně mohly být uhaseny a byla poškozena díra ve střeše kostela nad varhanami. 4. dubna 1945 SS tvrdohlavě odmítla soukromého SS Herr Ludwiga Herrmanna z Geldersheimu, aby zabránila ničení SS, která se nacházela na levé straně Main, zničenými přestavěnými protiletadlovými děly. Přitom zachránil čepici před zničením.
Poutě k Matce bolesti, které se vyvinuly během třicetileté války, pod dohledem kapucínů od roku 1749, jejichž konvent se nachází v hospici postaveném v roce 1748. Po zrušení kapucínského kláštera v centru Würzburgu (Kapuzinerstrasse) po sekularizaci roku 1803 byl hospic schopen pokračovat. Kolem poloviny 19. století. Poutnictví bylo stále pod dohledem kapucínů a osiřelý hospic byl znovu obsazen kapucíny od roku 1836. 19. října 2014 kapucíni opustili klášter po 260 letech poté, co byli ohlášeni v březnu roku.
Stropní fresky v kapli ukazují motiv Sestup z kříže a Maria jako apokalyptická žena. Byly vytvořeny v roce 1781 bavorským malířem Matthäusem Güntherem. Oltář staré kaple stále obsahuje původní Pietu z roku 1640. Varhany z Käppele změnil Hardheimer 1991. Stejně jako již nedochované dílo, i starý nástroj pochází z dílny Johanna Christiana Köhlera. Nová nebo rekonstruovaná dispozice je téměř totožná s Köhlersovou. Čistě mechanický nástroj má 31 zastavení na dvou příručkách a pedálu. Mnoho sekundárních registrů je pozoruhodných. Vítr je dodáván přes čtyři vlnovcové měchy.
Kromě turistické atrakce zůstává Käppele oblíbeným poutním místem, zejména na letnicích. Käppele spravuje Kirchenstiftung Käppele. Připojený klášter a zahrada jsou majetkem kapucínů, ale snaží se je prodat diecézi ve Würzburgu. V říjnu 2014 kapucíni opustili Käppele. Nyní se o něj stará rektor. Od října 2014 byla v příštích dvou letech plánována renovace interiéru ve dvou etapách. Poměrně jednoduchý hlavní portál Neumannbau ukazuje neposkvrněného pískovce vytvořeného Johannem Peterem Wagnerem v letech 1767/68 se zlaceným Ježíšovým jménem v zářivém věnci na jejím těle v kulaté obloukové výklenku nad portálem. Níže je kartuše s latinským nápisem „Sancta Maria ora pro nobis“ (svatá Marie, oroduj za nás). Dva lemující cherubi na střeše mají ztělesňovat útěchu postižených („consolatrix afflictorum“) a útočiště hříšníků („refugium peccatorum“). Do levého rámečku portálu je vložena dělová koule.
Před hlavním portálem je prostorná terasa, ze které je nádherný výhled na město. Je ponecháno na terase u hlavního vchodu centr z ateliéru Jacob van der Auwera z roku 1713. Níže je Matka Boží, na podstavci je nápis „Christo Iesu The Clean a jeho nejcennější dárce narozený ve Schmertzenu“. Venku je Käppeles Lädele, toaleta a na západ přístup k bývalému kapucínskému klášteru, Antoniusbrunnen a některé hroby. Trasa stanice se napojuje na severovýchod. Ústřední budova, která byla postavena zcela podle plánů Balthasara Neumanna, tvoří v půdorysu téměř řecký kříž. Kostel o délce 26 metrů a šířce 20 metrů nenabízí dlouhý dům v klasickém slova smyslu: vstupní hala (otevřená veranda) s varhanní galerií, sborová místnost a dvě postranní výklenky se zdají téměř rovnocenné, i když existuje mírný podélný důraz. Čtvercový kříž s krásnými rokokovými lavicemi je vyhrazen pro věřící. Také v oblasti pravého bočního výklenku (klášterní strana) je několik laviček pod galerií mnichů. Za zmínku také stojí rokokové vyznavači.
Interiér budovy Neumann může zpočátku vyvolat smyslové přetížení pro první návštěvníky kostela, protože jak barevné fresky na stropech, tak i světlé, zlaté, šikmé linie a často úponky ve tvaru rokokového stylu upozorňují na sebe. S kopulí pendentifu, která je zase podporována vícebarevnými nebo mramorovými pilastry a polopoly, dosáhl Balthasar Neumann vynikající architektonický a strukturální úspěch. Pokud se podíváte na Käppele ze starého města, Gnadenkapelle vlevo se spojí s Neumannbau s dvojitou fasádou věže. Kaple milosrdenství s Pietou z roku 1640 je, přesněji řečeno, nejstarší částí poutního místa na Nikolausbergu: první dřevěná kaple zde byla umístěna v 17. století. S adaptací kaple na budovu Neumann už tento fakt není patrný. Naopak: současná kaple milosrdenství představuje svým klasicistním zařízením stylovou éru, která následovala rokoko - a byla tedy mladší.
Kaple je 16 metrů dlouhá a 12 metrů široká. Kopule je vysoká asi 12 metrů a na rozdíl od budovy Neumann je oválná.

www.wikipedie.de

Křížová cesta Käppele
Käppele je dobrá 70 metrů nad mořem a návštěvník musí při výstupu na Käppele vylézt přes tři sta kroků. Schodiště již naplánoval Balthasar Neumann, hlavní stavitel Käppele. Byl postaven v letech 1761-69 Dominikem Ickelsheimerem, který vytvořil prostornou dvoustupňovou strukturu s pěti terasami, která se stala nezbytnou součástí komplexu kostela a krajiny.
V roce 1759 měli kapucíni privilegium stavět křižovatky ve svých klášterních kostelech. Velkorysé schodiště bylo pro to ideální, a tak stanice kříže byly postaveny mistrem stavitelem Ickelsheimerem do schodiště. Würzburgský dvorní sochař Peter Wagner vytvořil umělecky velmi důležité a krásné skupiny křížové cesty ze zeleného pískovce. Kristovo utrpení je zastoupeno ve čtrnácti stanicích, od jeho odsouzení Pilátem po pohřeb. Z tohoto důvodu se celé schodiště také nazývá trasa křížové cesty.
Křížová cesta do Käppele je poutní cesta se 14 stanicemi kříže pod Käppele. Cesta z nádraží vede 265 kroků k poutnímu kostelu Navštívení Marie na Nikolausbergu. Začíná v Nikolausstraße naproti Germanenhausu, spojovacímu domu bratrského Německa s Würzburgem.
Schodiště postavil v letech 1761-69 Dominikus Ickelsheimer. Protože kapucíni dostali v roce 1759 privilegium stavět křižové cesty ve svých kostelech, byly stanice začleněny do konstrukce schodiště. Na pěti terasách stojí tři (pod dvěma) malými pavilonovitými kaplemi s kupolovými střechami, které jsou spojeny dvoupatrovým schodištěm s kamennými balustrádami. Stavba těchto „staničních domů“ začala v roce 1764 shora dolů. Čtyři proroce Mojžíše, Davida, Jesaiase a Jeremiase na nejnižší schodové terase vytvořil v roce 1897 würzburský sochař Arthur Schleglmünig. Na druhé plošině na levém schodišti je tzv. „Marienfuß “.
Kvůli existujícím škodám bylo v roce 2000 rozhodnuto, že stezka stanic by měla být obnovena. Opatření začala v říjnu 2002, přičemž prvním krokem bylo vytvoření přístupové cesty. Schody byly nestabilní kvůli promáčení a poškození mrazem a byly položeny na pevné betonové základy. Střešní vazníky v kaplích oddělení byly renovovány a pokryty břidlicí. Domy byly navíc natřeny, zábradlí byla opuštěná, schody byly vyrovnány, podlahy byly obnoveny a postavy opraveny. Teprve během práce bylo objeveno, že několika opěrným a štítovým stěnám hrozilo zhroucení. Byly nahrazeny novými vápencovými stěnami. Práce pokračovaly až do října 2006. Celkové náklady činily 4,4 milionu EUR, z čehož diecéze financovala 1,6 milionu, církevní nadace Käppele 1,1 milionu a ostatní veřejné instituce (státní nadace, okres, město, ...).
Křížová cesta stojí v malých pavilonových kaplích s klenutými střechami rozloženými po pěti terasách. 77 postav vytvořil soudní sochař Würzburg Johann Peter Wagner (1730 - 1809) ze zeleného pískovce. Mimo jiné zhotovoval sochy Würzburger Hofgarten. Na začátku kříže čekají na návštěvníky čtyři proroci Mojžíš, David, Izaiáš a Jeremiáš. Následuje 14 stanic Kristova utrpení.

www.wikipedie.de



Kostel Kappäle Kostel Kappäle Interiér kostela Interiér kostela Varhany Čtyři sochy Čtyři sochy Kapličky kříže
Kostel Kappäle Kostel Kappäle Interiér kostela, oltář Interiér kostela Varhany Vchod do kláštera Čtyři sochy na terase Kapličky kříže
Kostel Kappäle Portál kostela Hlavní oltář Kazatelna Seznam stanic Směrník k cestě Přístupové schody Kaplička Socha Jesaiase
Kostel Kappäle Portál kostela Hlavní oltář Kazatelna Seznam stanic Směrník k cestě Přístupové schody Kaplička Socha Jesaiase


Křížová cesta vytvořená Johannem Peterem Wagnerem (1730-1809) v letech 1764.
Ježíš odsouzen Ježíš přijímá kříž Ježíš padá poprvé Ježíš potkává Matku Šimon pomáhá Veronika otírá tvář Ježíš mluví k ženám
Ježíš odsouzen Ježíš přijímá kříž Ježíš padá poprvé Ježíš potkává Matku Šimon pomáhá Veronika otírá tvář Ježíš mluví k ženám
Ježíš padá podruhé Ježíš padá potřetí Ježíš svlečen ze šatů Ježíš přibit na kříž Ježíš umírá na kříži Ježíš v náručí matky Ježíš dán do hrobu
Ježíš padá podruhé Ježíš padá potřetí Ježíš svlečen ze šatů Ježíš přibit na kříž Ježíš umírá na kříži Ježíš v náručí Matky Ježíš dán do hrobu


Vnitřní skupiny kapliček zastavení.
Ježíš odsouzen Ježíš přijímá kříž Ježíš padá poprvé Ježíš potkává Matku Šimon pomáhá Veronika otírá tvář Ježíš mluví k ženám
Ježíš odsouzen Ježíš přijímá kříž Ježíš padá poprvé Ježíš potkává Matku Šimon pomáhá Veronika otírá tvář Ježíš padá podruhé
Ježíš padá podruhé Ježíš padá potřetí Ježíš svlečen ze šatů Ježíš přibit na kříž Ježíš umírá na kříži nepodařilo se zajistit Ježíš dán do hrobu
Ježíš mluví k ženám Ježíš padá potřetí Ježíš svlečen ze šatů Ježíš přibit na kříž Ježíš umírá na kříži Ježíš v náručí Matky Ježíš dán do hrobu


© 2020 Vladimír Plecháč, GComp